Jak jsem opravovala těsnění foťáku Ricoh 500G
Po nějaké době hledání a pátrání se mi podařilo objevit foťák na film, který by se mi vešel do kabelky, nebyl příliš těžký a ještě by měl možnost manuálního nastavení. A tak jsem díky upozornění jednoho mého fotografického známého přišla k dálkoměru Ricoh 500G, který se původně prodával v 70. letech. Vydražila jsem ho na eBay, nedočkavě čekala na doručení a hned nafotila první zkušební film. Jenže výsledek mě zklamal.
Samozřejmě, že někdy může osvícená fotka zaujmout, ale mě osvícený kinofilm spíš rozladil. Rozhodla jsem se proto nahradit staré těsnění zadních dvířek foťáku za nové, aby k dalšímu osvícení už nedošlo.
Pokud jste se někdy setkali se stejným problémem, můžete se inspirovat mým návodem na opravu.
Potřebujete:
- odlakovač s acetonem (dámské řešení, vím), vatu nebo papírové kapesníky,
- utěrky na čištění elektroniky,
- dřevěné špejle,
- černou (látkovou) plsť o tloušťce 1 nebo 1,5 milimetrů, kterou seženete snad v každém hobby obchodě (lepší je samolepící varianta, protože na zadní bílou stranu si můžete pěkně vyznačit naměřené rozměry),
- kus papíru a lepící pásku,
- nůžky, krejčovský metr, tužku, lepidlo (pokud nepoužíváte samolepící plsť).
A jak na to? Nejprve jsem druhou část foťáku přikryla papírkem, který jsem po stranách přilepila, aby se nečistoty náhodou nedostaly až k objektivu.
Teď už můžete začít s odstraňováním staré těsnící pěny, která byla v mém případě i lehce navlhlá. Pro odstranění jsem použila nejprve odlakovač a vatové odličovací tampony. Dejte pozor na desku uprostřed dvířek, pracujte skutečně jen v místech, ze kterých chcete odstranit staré těsnění. Můžete použít třeba i dřevěnou špejli.
Čistící etapu dokončete ubrousky na čištění elektroniky. Jsou jemně vlhčené a odstraní poslední zbytky staré černé pěny. Dvířka musejí být před nalepením nové vrstvy co nejčistší.
Asi nikdy to nebude úplně ideální, ale takhle to stačí. Teď můžeme přikročit k lepení, které jsem si trošku zjednodušila. Nesnažila jsem se vystřihnout z plsti kompletní tvar dvířek, naopak. Dvířka jsem si pomyslně rozdělila na několik obdélníků, jak můžete vidět na následujícím obrázku, ty pak změřila krejčovským metrem, jenž dobře kopíruje tvar, a pustila se do stříhání.
Na plsť jsou nejlepší ostré nůžky, ale nemusíte se bát, není třeba stříhat na milimetr přesně, látka se trochu natáhne, případně si můžete vypomoct dalším úzkým proužkem.
Budete potřebovat trošku trpělivosti, ale myslím, že to není nic složitého. Nové těsnění vypadá následovně.
A konečný výsledek? Přiznejme si, že není dokonalý. Budu muset ještě trochu utěsnit okraje dvířek. Zbavila jsem se však nevzhledných osvětlených pruhů na negativu. Tentokrát jsem fotila na Lomography X-Pro 200, což byla asi chyba. Výsledné fotky jsou podivně žluté.
UPDATE: Nové těsnění funguje
Poté, co jsem s naštváním sobě vlastním odtrhla mnou vyrobené těsnění a nalepila novou vrstvu filcu, vše funguje bez problémů, byť po těchto slovech raději ťukám na dřevo. Utěsnila jsem navíc pravý a levý okraj dvířek a také jsem přidala další vrstvu filcu k hledáčku. Tady je výsledek!