Rusko obsadilo Norsko. V seriálu Okkupert
Budoucnost nepřinesla naší planetě nic dobrého, lidstvo je zmítáno klimatickou krizí. Norsko se proto rozhodlo změnit dosavadní směr. Dáme světu technologii, kterou budou využívat následující generace, tvrdí odhodlaně norský premiér, kterého vynesl do vládního křesla slib skoncovat s využíváním fosilních paliv. Svůj předvolební program splní a Norsko skutečně zastaví těžbu ropy a zemního plynu. Tak začíná poměrně odvážně natočený norský seriál Okkupert (Occupied, Okupace) z roku 2015.
Nemusíte být jasnovidci, abyste tušili, že reakce evropských států nejsou pozitivní. Představitelé Evropské unie protestují a Norsko musí počítat s tvrdými sankcemi. Pozastavení těžby se však nelíbí ani Rusům, kteří dostanou ropné vrty pod svou kontrolu. Bez jediného výstřelu.
Za všechno (ne)může Jo Nesbø
A aby se to všechno ještě trochu zkomplikovalo, scenáristé zasadili příběh do pomyslné budoucnosti, kdy Spojené státy už dávno nejsou členy NATO. Norsku nikdo nepomůže a tamním politikům nezbývá než lavírovat v diplomatických kličkách.
Mezi tvůrce seriálu patří také u nás známý spisovatel Jo Nesbø a za jedinou nelogičnost příběhu lze považovat zájem Ruska na norské ropě. Proč by Rusko mělo pomáhat evropským státům s nezbedným Norskem? Z dnešního pohledu se to zdá nelogické, v budoucnosti se ale může stát cokoliv.
Přesvědčivě jsou naopak vykresleny hlavní postavy. Chovali se Čechoslováci v srpnu 68 podobně? napadne vás při sledování. Někteří hrdinové věří či spíš doufají v optimistickou budoucnost a zachovávají klid, jiní na příchodu Rusů do Norska vydělávají, zatímco další protestují a upozorňují na přečiny, jichž se ruští okupanti dopouštějí (myslím, že v tomhle bodě se norská produkce drží raději při zemi).
S každým dalším dílem se stupňuje napětí, situace v zemi je nepřehlednější a mnozí hlavní hrdinové už zřejmě ani netuší, na čí straně je pravda. Viníci se hledají těžko a vyjednávání s Ruskem komplikuje partyzánská organizace Free Norway.
Okkupert, Lilyhammer, Mammon… A české seriály
Ministerského předsedu ztvárnil Henrik Mestad, známá tvář ze severské gangsterky Arme Riddere (Jackpot) nebo seriálu Lilyhammer. Jednu z hlavních postav si zahrál také Eldar Skar, který se objevil v seriálu Mammon.
Kdybychom porovnali českou a norskou produkci, bylo by to zvláštní srovnání. Česká televize představila v roce 2015 Doktora Martina, na ČSFD špatně hodnocenou kriminálku Místo zločinu Plzeň a na Českých lvech bodovala produkce HBO se seriálem Vladimíra Michálka nazvaným Mamon, který vychází z norské předlohy (ten jsem ještě neviděla a plánuji to napravit).
Česká historie i současnost je plná zajímavých témat a dalo by se podle ní inspirovat k natočení poutavějších a realističtějších příběhů než k vyčpělému vyprávění o špičkovém lékaři, který skončí ve vesnické ordinaci. Neobjevil se podobný motiv už v Nemocnici na kraji města? Ale možná jsem příliš kritická a měla bych víc sledovat iVysílání České televize (ano, televizor stále nemáme).
Politický thriller Okkupert bude mít druhou sérii, premiéra se zřejmě chystá na říjen 2017.