The Minimalists: Less Is Now
Po snímku Milimalism: A Documentary About the Important Things přišlo duo The Minimalists s novým snímkem, který pojmenovali The Minimalists: Less Is Now. Česká produkce film pojmenovala nepříliš atraktivně jako The Minimalists: Méně je teď a tady.
Je jednoduché jít s davem, chovat se jako ostatní, vysvětlují Joshua s Ryanem v úvodních minutách dokumentu, který více než o minimalismu samotném pojednává o osudech hlavních představitelů, bloggerů známých pod názvem The Minimalists. Svou cestu k minimalismu si nemuseli prošlapávat dlouho. Oba totiž vyrostli v poměrně chudém prostředí.
Nikdy nebudete vydělávat dost
O svém dětství mluvím podobně jako Joshua s Ryanem, když vzpomínám na konec 90. let jako na dobu, kdy týdenní rozpočet na jídlo pro dva lidi činil 300 Kč. Jenže konec 90. let se s chudobou ve Spojených státech nedá srovnat. Zpětně si říkám, že jsme se měli luxusně, částečně jsme totiž žili z minulosti. Existovalo oblečení, které se dalo zdědit a dům, kde se dalo bydlet. Po bytě nám nepochodovali švábi a jedli jsme maso. Nic v porovnání s dětstvím, které prožil Joshua Fields Millburn.
Zřejmě i proto Joshua trávil dlouhé hodiny, dny a týdny prací, aby si mohl dovolit víc než jeho rodiče. Udržoval tak životní styl, který ho neuspokojoval. Došlo mu, že nikdy nebude vydělávat tolik peněz, aby si mohl dovolit všechno, co by chtěl.
Chtění se stalo zajímavým konceptem. Touha je totiž ovládaná marketingem a obrazem, který nám ukazuje, totiž že náš život není dokonalý a dokonalejším nás může udělat jedině další věc, kterou si koupíme.
Decluttering jako podle Marie Kondo
Joshua se tedy pustil do declutteringu, vyklízení nepotřebných věcí. Využil klasickou výzvu minimalismu a každý den se rozhodl prodat, darovat či vyhodit jednu věc. Nechal si jen věci, které používal a které dodávaly jeho životu smysl. Marie Kondo, Japonka, která ostatní učí, jak organizovat domácnost, mluví o podobném konceptu, když zmiňuje spark joy. Doma bychom si podle ní měli nechávat jen věci, které v nás vyvolávají radost.
Postupně se k této životní strategii přidal jeho kamarád Ryan Nicodemus. I on ve filmu vypraví svůj životní příběh a postup při zbavování se nepodstatných věcí. Jeho přísup byl na první pohled drastičtější, ale zdaleka nedosáhl perfektního declutteringu bytu, jako se to povedlo Petrimu ve filmu Mý věci.
Nečekejte tedy, že vám tento film představí spoustu tipů na minimalistický život. Jde jen o zarámování životních příběhů dvou známých bloggerů a možná i úvod do minimalismu, případně motivaci pro minimalisty žijící uprostřed světa maximalistů.